12. 11. 2010 - 5:51

Vodene kozice (varičele) su vrlo zarazna, obično blaga osipna dječja bolest uzrokovana virusom varičele-zostera. Isti virus uzrokuje herpes zoster (bolest koju karakterizira ograničeni osip određenoga dijela tijela /tzv. dermatom/ koju prate bolovi ili osjećaj žarenja i pečenja na zahvaćenom području).
   
UZROCI, INCIDENCIJA I ZARAZNI FAKTORI

 
Varičela je zarazna bolest koju karakterizira svrbež (pruritus) i osip na koži (mjehurići ispunjeni tekućinom) koji pucaju i pretvaraju se u kraste. Dan prije nego se pojavi osip, bolesnik može imati blagu vrućicu i osjećati malaksalost. Osip počinje sa svega nekoliko malih crvenih točkica (papula) koje se ubrzo napune tekućinom stvarajući male mjehuriće (vesicule). Mjehurići se pojave u skupinama, najprije na trupu, a onda se šire na ekstremitete, lice i vlasište u roku od dva do četiri dana. Osip se može pojaviti i u ustima te na drugim unutarnjim dijelovima tijela. Mjehurić se raspukne i pretvori u svijetlosmeđu krastu koja s vremenom potamni i postane tamnosmeđa dok na kraju ne otpadne, obično u roku dva tjedna od početka bolesti.
Rijetko kad ostanu ožiljci od vodenih kozica, ali kada se to dogodi onda su to najčešće ožiljci oko očiju koji izgledaju poput malih udubljenja. Mjehurići se mogu inficirati, obično od češanja. Najčešće se inficiraju bakterijom stafilokokom. Ozbiljnije sekundarne infekcije mogu zahtijevati hospitalizaciju.
 
Vodene kozice se šire s jedne osobe na drugu kapljičnom infekcijom ili kontaktom s tekućinom iz mjehurića. Osoba koja ima ovu bolest može zaraziti druge u razdoblju od 2 dana prije pojavljivanja osipa do 6 dana nakon pojavljivanja prvih mjehurića, ili čak dok se svi mjehurići ne pretvore u kraste. Inkubacija: 10 do 21 dan.

Većina djece zarazi se virusom do svoje desete godine. Kad se ova bolest jednom preboli, obično se stekne doživotni imunitet protiv ponovne zaraze. Nažalost, osoba koja je imala vodene kozice može kasnije tijekom života dobiti herpes zoster.


SIMPTOMI:

 
• bolovi i temperatura (dan prije osipa);
• osip na prsima, leđima, ramenima, vlasištu i drugim dijelovima
• lezije u ustima, vagini, rektumu, očima ili drugim sluznicama;
• osip se nakon nekoliko sati pretvara u vodenaste mjehuriće;
• nakon dva do četiri dana mjehurić pukne i stvore se kraste;
• kraste s vremenom postaju sve tamnije;
• kraste otpadnu u roku od 9 do 13 dana;
• svrbež može biti i vrlo jak.

 
Pojavljivanje karakterističnog osipa dovoljno je za dijagnozu bolesti.
 
LIJEČENJE


Liječenje se sastoji od mirovanja, snizivanja tjelesne temperature, uzimanja dosta tekućine, kupanja u otopini hipermangana (blago ružičasta) da se spriječe sekundarne infekcije kože zbog kojih se danas ne preporučuje tekući puder. Prevencija se sastoji od aktivne imunizacije (monovalentno cjepivo ili tetravalentno kombinirano cjepivo).

 
  Obavijesti za roditelje - Sve